Problém, který trápí řadu lidí. Pokud i vy trpíte pálením žáhy (tzv. refluxem), pak je tento článek určený právě vám. Důvodem tohoto stavu může být sice vrozená dispozice, ale v naprosté většinou bývá na vině strava, nápoje či stres, popřípadě jejich kombinace.
Co je pálení žáhy a jak ho poznám?
Naprostá většina lidí to zná velice dobře, ale pokud patříte mezi ty „šťastnější“, kterým se to doposud vyhýbalo, pak vězte, že jde o dost nepříjemný problém, kdy se ze žaludku vrací zpět do jícnu žaludeční kyselina, někdy i s nestrávenými zbytky potravy. Příznakem je palčivá bolet v krku a za hrudní kostí. Někdy dokonce tak silná, že může vyvolávat obavy, zda nejde o infarkt myokardu. Často ji doprovází kašel nebo chrapot z důvodu poleptání sliznice jícnu žaludeční kyselinou.
Za jak dlouho po jídle se může tento problém dostavit?
Většinou je to v rozmezí několika minut až několika hodin. Máte-li poslední jídlo krátce před spaním, pak vás ale pálení může přepadnout i ve spánku, což je hodně nepříjemné a rizikem může být vdechnutí zbytků potravy ve spánku.
Je reflux nebezpečný?
Vyskytuje-li se občas, není třeba se znepokojovat. V tomto případě se zaměřte hlavně na prevenci. Opakuje-li se to však častěji nebo dokonce pravidelně, a to i přes úpravu stravy, pak je na místě svěřit se lékaři. Jeho návštěvu není radno příliš oddalovat, neboť časté dráždění sliznice může vyvolat její nevratné poškození.
Co vyvolává pálení žáhy?
- Některá jídla a nápoje
(např. ovocné džusy, čokoláda, alkohol (zejména bílé víno), káva, pivo, coca-cola a perlivé nápoje obecně, citrusy, rajčata, papriky, syrová cibule, pikantní, tučná či smažená jídla, čerstvý chléb, sladkosti a mnoho dalšího) - Přetížení žaludku rychle spolykanou stravou
- Ležení po jídle na pravém boku
- Obezita
- Kouření
- Těhotenství
- Užívání hormonální antikoncepce
- Některé léky
Jak pálení žáhy předcházet?
Když víme, které faktory mohou pálení žáhy vyvolat, pak je nejlepší prevencí se spouštěčům refluxu zkusit zkrátka vyhnout.
Stravu polykejte pomalu, pořádně rozkousanou. Chcete-li si po jídle lehnout, pak volte levý bok a ustelte si tak, abyste měli hlavu i celý trup ve vyvýšené poloze. Večer jezte naposledy 3-4 hodiny před spaním.
Prevenci můžete zkusit podpořit dlouhodobějším užíváním hořčíku (200 mg denně), probiotiky či 3x denně malým panákem šťávy z aloe vera.
První pomoc, když nás přepadne pálení žáhy
- Vypijte sklenici vlažné vody (ne s bublinkama!)
- Nelehejte si, buďte ve vzpřímené poloze.
- Babskou radou je rozmíchat ve vodě jedlou sodu, která překyselení zneutralizuje. Trápí-li vás reflux občas, můžete to vyzkoušet, ale pravidelně sodu nepijte.
- Dále můžete zařadit zázvorový nebo fenyklový čaj, aloe vera, lžičku jablečného octu rozmíchaného ve vodě, kyselý okurek, pár mandlí bez slupky či šálek mléka. Samozřejmě, že ne všechno najednou, musíte postupně zkoušet, jestli a něco ze jmenovaného bude působit právě na vás.
- Dalším řešením jsou léky určené proti pálení žáhy. O jejich vhodnosti se poraďte s lékárníkem.
Závěrem
Ačkoliv se v naprosté většině dá úpravou stravy a zavedením dalších opatření pálení žáhy úplně zbavit nebo jej alespoň značně eliminovat, může se ojediněle stát, že problém bude mít jinou příčinu a veškerá snaha bude marná. V tom případě je na místě návštěva lékaře a porada s ním. Neodkládejte to však dlouho, ať si nepřivodíte další a často vážné potíže.