Dnešní článek bude tak trošku mimo zdravou výživu, ale vzhledem k tomu, že mi píšete, že vás toto téma trápí, což já to úplně chápu, napíšu k tomu svůj názor.
Internet je dnes doslova zaplaven spoustou informací různých kvalit. Na jedné straně je to fantastický zdroj hodnotných a lehce dohledatelných informací, o jakém se nám kdysi ani nezdálo. Ale každá mince má dvě strany a internet není výjimkou. Proti kvalitním datům stojí značné množství protichůdných, zavádějících, chybných a bohužel nezřídka i lživých článků.
Jak se v tom orientovat? Čemu věřit a čemu ne?
Předesílám, že nejsem odborníkem na tuto problematiku, jsem pouhým konzumentem internetu, jemuž se to stává také. Z dob, kdy jsem byla copywritterkou ale vím, že články se nepíší jen podle nejlepšího vědomí a svědomí, ale mnohdy i “na míru” někomu, neboli “na zakázku”.
To byl také důvod, proč jsem se takovémuto psaní nikdy nevěnovala. Jsem vděčná za možnost více než 5 let tvořit příspěvky na portál o historii naší země, o hradech a zámcích, což bylo téma, o které mi bylo blízké prakticky už od dětství.
Ale zpět k internetu.
Nevěřte všemu, co čtete
Určitě se i vám stalo, že jeden den čtete příspěvek o výhodách a úžasných zdravotních benefitech například tzv. hubnoucí kávy, abyste si zanedlouho přečetla, jak nebezpečné je ji pít (což je mimochodem pravda a nikdy se na hubnoucí kávu nenechejte nachytat!!).
Zanedlouho je to zase něco jiného, a je jen otázkou času, kdy vás taková rozporuplná data znechutí a odradí od čtení. To je ale ještě ten lepší případ, byť ne úplně optimální (pořád je tam spousta informací, které za přečtení stojí). Horší je, když uvěříte dezinformaci, která vás může ohrozit nebo vám dokonce uškodit, a to jak finančně, tak zdravotně.
Jak z toho bludiště ven?
V prvé řadě je nutné si uvědomit, že na internet může dnes přispívat opravdu kdokoliv, čímkoliv, a že neexistuje žádná kontrola, která by informace ověřovala a třídila. Posouzení relevantnosti je na nás samotných.
Spoléhat se však na svůj “selský rozum” ale také není řešením. Ten je totiž založen především na našich vlastních zkušenostech, poznatcích, prožitcích, i prostředí, ve němž se pohybujeme. Nejsme a ani nemůžeme být odborníky na všechno, a tak i náš vlastní rozum nás může mnohdy zradit a svést ze správné cesty.
Ani moje rady, které tady napíši, a které já sama používám, nejsou stoprocentní zárukou, nicméně mohou vám alespoň částečně eliminovat hoaxy od relevantních informací.
Co tedy dělat?
- Ověřujte si zdroj
V prvé řadě “prolustrujte” věrohodnost autora článku a web, na kterém se nachází. Je spoustu internetových portálů, o jejichž věrohodnosti pochybovat nemusíte. V případě zdraví, zdravé výživy, hubnutí, to mohou být lékaři a specialisté, výživoví poradci (ale ne samozvaní, nýbrž alespoň takoví, jenž mají na to vzdělání, akreditaci a zkušenosti).
Tím ale nechci říct, že nikdo jiný nemůže napsat kvalitní článek. Může a není takových málo. Mnozí píší o svých zkušenostech, poznatcích a názorech, o nichž ale nikdy netvrdí, že fungují u všech na celém světě. To je pak naprosto v pořádku a není to nic proti ničemu. Jenže zásadní informace a fakta většinou každý čerpá odněkud. A právě ten původní zdroj by měl být u článku uvedený. V případě naší “hubnoucí kávy” to mělo být podloženo odvolávkou na vědecké studie či odborné články. Jinak jde o pouhý prodej, dříve to býval podomní, dnes online. Uvedením zdroje, z něhož byly informace získány, nijak autora článku neshazuje, ale naopak získává důvěru. I když, podle starého rčení “důvěřuj, ale prověřuj“, by i v takovém případě bylo jistější si dohledat uvedené studie, zda vůbec existují. - Nečtěte pouze nadpisy
Rozmohl se nám tady takový nešvar…… lidé často shlédnou zajímavý nadpis, a aniž by článek přečetli, sdílejí jej všudemožně. Jde-li však o dezinformační příspěvek, šíří je, byť nevědomky, dál. Sdílení hodnotných informací je skvělá věc, která je posune i do vědomí další lidi. Nicméně pokud zašlete hoax svému známému, on v domnění, že když jste mu to poslali vy, tak to bude bezpochyby pravda, a aniž by si to přečetl, přepošle to dalším. A najednou má jednu “hloupost” půl republiky. - Třikrát měř, jednou řež
Zamlouvá-li se vám nějaká nová informace a opravdu se vám nechce zabývat se hledáním ověřeného zdroje, dohledejte si ji alespoň na více stránkách. Na třech, na čtyřech, klidně i na pěti. Čím více jich bude, tím lépe pro vás. Články i se zavádějícími informacemi se často jen bezmyšlenkovitě opisují, takže chcete-li mít alespoň malou jistotu, dejte si s tím tu práci. Pokud 9 z 10 autorů danou informaci potvrdí, je naděje, že to tak snad může opravdu být. A toto je to naprosté minimum, co pro to můžete udělat. - Nenechejte se nikdy napálit
Na netu najdete velké množství kvalitních a poučných příspěvků, zabývajících se důvěryhodností internetových informací a způsoby, jak se v nich orientovat. Pročtěte si některé z nich. - Nekupujte zajíce v pytli!
Teď už se zase vrátím na své místo …. tedy k hubnutí a zdravé stravě. Celý tento příspěvek vznikl na základě toho, že se k vám mnohdy dostala informace (popřípadě reklama) ohledně nějakého přípravku údajně “usnadňujícího hubnutí”, a nakonec jste psali, že vás to zklamalo a byly to jen vyhozené peníze.
Proto zjišťujte, dohledávejte, porovnávejte nebo se ptejte. Ptejte se na diskuzních fórech, facebookových skupinách, známých …. nebo klidně i mě. Ne tedy, že bych znala všechny přípravky, ale někdy, když vidím, že nějaký “frčí” na sociálních sítích, tak si o něm, jen tak pro zajímavost, zjistím více. Upřímně řečeno, jsem v těchto věcech nevěřící Tomáš a nemyslím si, že něco opravdu “funkčního”, co by hublo za nás, existuje. Ano, jsou k dispozici léky, tzv. antiobezitika, ale ty mohou předepsat pouze lékaři a i ony fungují jen za současného dodržování dietního režimu.
Proto buďte obezřetní a ušetřené peníze raději investujte do kvalitních potravin, neboť to se vám rozhodně vyplatí více.