Sport byl odjakživa mojí noční můrou. Už na základce. Moje tělocvikářka by teď určitě souhlasně pokyvovala hlavou. Tehdy jsem ji nesnášela, ale postupem doby jsme si spolu vypěstovaly nějaký zvláštní vztah. Ona mě brala jako sportovního antitalenta, a já ji jako ženskou, co se na bradlech snad už narodila. Nikdy jsem nechápala spolužáky těšící se na hodiny tělocviku. Oni zase nechápali, jak mě může bavit čeština a matika.
Nechuť k jakýmkoliv sportovním výkonům mě provázela celým životem. Jediné, co mě bavilo, a mělo to něco společného s pohybem, byly toulky přírodou. Ty jsem milovala.
Když moje váha dostoupila vrcholu, procházky se pro mě staly tabu. Po pár desítkách metrů mě bolel celý člověk. Tak jsem raději nechodila nikam a toto období trvalo velmi dlouho. Teprve až se snižující se váhou, jsem se k nim znovu začala vracet. Je to úžasný relax, nabíječ energie, odplavovač stresu, čistič hlavy….. tak moc mi toto chybělo.
Jenže, co si budeme nalhávat. Chceme-li žít zdravě, notabene hubnout, pak nějaký ten pohyb být zkrátka musí. Je potřebný i pro naše svaly, ochabující nejen jeho nedostatkem, ale i přibývajícím věkem. Toto jsem věděla od prvopočátku mého hubnutí, ale vidina posilovny či běhání ulicemi před očima sousedů, to nebylo nic pro mě.
Dnešní článek je pro ty z vás, které jste na tom se sportem podobně jako já. Myslím, že se nás takových najde hodně.
A už je to tady zas…..
Teď mi, holky moje, promiňte, že začnu zase tou pořád dokola omílanou teorií….. vím, některé jste to slyšely už nejmíň 150x :). Ale třeba je tu někdo, kdo to ještě neslyšel….tak aspoň ve stručnosti:
Z matematického hlediska a čistě teoreticky platí, že pokud bude náš energetický příjem nižší než výdej, budeme hubnout. Intenzivní pohyb nám k tomu výdeji vypatně pomáhá.
A teď si říkáte, že už jsem zase u té posilovny…. Ano i ne. Je jasné, že člověk, jemuž jde primárně o budování svalové hmoty a formování postavy, si to zkrátka musí někde odedřít. A na to je posilovna pod vedením fitness trenéra ideálním místem. Střídání aerobních cviků s kardiovaskulárním cvičením, tzv. kardiem, je sice “makačka”, ale má to spoustu benefitů. Postava se zpevní, budete vypadat sexy a vaše srdce bude zdravé.
My ostatní, co nechceme v posilovně “blbnout” vedle naspeedovaného mladého trenéra, a jsme tak nějak vnitřně smířené, že ani v sexy tričku už ta naše postavička nebude úplně ham-ham, se podíváme, zda jsou i jiné varianty, jak si pomoct ke kalorickému deficitu.
A dobrou zprávou je, že i pro nás, starší a pokročilé, existuje cesta…..
Cestou ke zvýšenému výdeji energie a podpoře hubnutí je NEAT
Že vám tato spleť písmen nic neříká? Nevadí, od toho jsem tady já, abych vám to vysvětlila.
NEAT je zkratka pro Non-Exercise Activity Thermogenesis, což ve volném překladu (který mi angličtináři jistě prominou) znamená něco jako výdej energie bez cíle. Jinými slovy jde o energetický výdej necvičební aktivitou. Do NEATU se tedy nepočítá sport a činnosti, které vykonáváte vědomě za účelem spálení kalorií a cvičení.
Patří sem aktivity jako je chůze během dne, pohyb rukou, uklízení, práce, hraní si s dětmi, tancování při poslechu vaší oblíbené písničky, a mnoho, mnoho dalšího.
Právě tento NEAT může dělat velký rozdíl mezi lidmi a mezi tím, proč se někomu hubnutí daří lépe a někomu hůře.
Určitě také znáte typy lidí, kteří i kdyby jedli od rána do večera, pořád budou hubení. Toto může být dáno jednak genetikou a jiným složením mikrobiomu, ale i tím, že se tito lidé prostě více přirozeně hýbají.
Ačkoliv se to na první pohled zdát nemusí, tyto “malé” aktivity udělají ve finále veliký rozdíl. Pokud je budete dělat často a pravidelně, zaručuji, že efekt se dostaví.
10 tipů, jak zařadit NEAT do běžného života
Variant by se dalo najít mnoho. Záleží na našem dosavadním způsobu života, co jsme dělali a hlavně, co jsme nedělali a co dělat můžeme. Zkrátka, sáhněme si do svědomí a určitě objevíme velké rezervy.
Tady jsou ty moje, které jsem zařadila do svého života, a díky nimž šla kila dolů rychleji.
- PROCHÁZKY – zařaďte alespoň půlhodinové procházky ideálně každý den. Máte-li pejska, vezměte si na starosti jeho venčení. Děti se rády této “povinnosti” zbaví a vám se budou pálit kalorie jedna radost. Chůze by měla být trošku živější, abychom se u ní lehce zadýchali. Když vyberete trasu “do kopce”, tím lépe.
- NEPOUŽÍVEJTE VÝTAH – kde je výtah, jsou i schody. A schody jsou skvělým spalovačem kalorií a posilovačem svalů. Využijte je, kdykoliv to bude jen možné.
- PRACUJTE NA ZAHRADĚ – teď před zimou je to sice trošku irelevantní nápad, ale nějaké podzimní práce se určitě ještě najdou.
- UKLÍZEJTE S RADOSTÍ – ačkoliv úklid domácnosti nepatří většinou mezi nejoblíbenější činnosti žádné z nás, zařaďte jej do svého života, kdykoliv vám to čas dovolí. Uklízejte s radostí a “vervou”, čím více svalů zapojíte, tím lepších výsledků dosáhnete.
- PROTAHUJTE SE – toto se týká hlavně nás, co celé dny sedíme u počítače. Kdykoliv to půjde, udělejte si pauzu, trošku se protáhněte, projděte, prostě rozpohybujte sezením ztuhlé tělo.
- HLÍDEJTE VNOUČATA – jste-li už babičkou, pak využijte těchto malých aktivátorů vašeho pohybu. Děti bývají od rána do večera naplněni neutuchající aktivitou a stejnou budou vyžadovat i po vás.
- KDE NUTNĚ NEMUSÍTE SEDĚT, STŮJTE – mnoho žen (já taky kdysi) u některých činností sedí. U mě to bylo třeba neoblíbené žehlení. Sedla jsem si k filmu a hned se mi žehlilo tak nějak příjemněji. Pokud jste na tom podobně, film nevynechávejte, ale u žehlení stůjte.
- VYSTUPTE O ZASTÁVKU DŘÍVE – dojíždíte-li kamkoliv dopravou a nelze celou vzdálenost absolvovat pěšky, vystupte alespoň o zastávku dříve a dojděte to po svých. Po cestě si pročistíte hlavu, utřídíte myšlenky a přidáte nějaké ty spálené kalorie.
- RANNÍ ROZCVIČKA – nařiďte si budík o 10 minut dříve a zacvičte si po ránu. Protáhnete ztuhlé tělo, rozhýbete klouby, a když si na to zvyknete, bude to pro vás příjemný start do nového dne.
- TANČETE – ano, čtete dobře. Zatančete si, kdykoliv to jen půjde. Pusťte si rádio, Spotify, Youtube, cokoliv, nastavte si tam vaše oblíbené písničky v rychlém tempu a tančete. Tanec je skvělé kardio a já sama jsem ho používala kdykoliv jsem byla doma sama. Nejdříve pár minut, ale jak šla kila dolů, tak jsem tancem pálila kalorie několikrát týdně minimálně po půl hodině, ale spíše hodině. Když se do toho pořádně “obujete”, spálíte za hodinu 300 i víc kalorií, což je srovnatelné s aktivním cvičením. Takže hurá do tance!
Malý bonus závěrem
Možná by vás nikdy nenapadlo, že kalorie pálíme, i když sedíme večer u televize. Teda za předpokladu, že u toho nekřoupeme oříšky nebo brambůrky. Sledováním filmu spálíme za hodinu cca 70 kalorií, a když si k tomu vezmeme pletení, háčkování či vyšívání, ihned navýšíme spotřebu až na 110 kalorií za hodinu. Pokud máme tyto ruční práce rády, tak toho určitě využívejme.