Fenykl je známý především v podobě sušených semínek, které se používají jako koření, ale ještě častěji se z nich vaří čaj pro miminka, aby je nebolelo bříško. Fenykl má mnohostranné pozitivní účinky a podpora trávení a protikolikový účinek je pouze jedním z nich. V čerstvé podobě jde o skvělou zeleninu, jejíž chuť není vůbec tak silná, jak by se mohlo na první pohled zdát. O důvodech, proč ji zařadit do jídelníčku, si dnes povíme.
Zdravá a voňavá zelenina
Svým vzezřením trošku připomíná hlíza fenyklu řapíkatý celer a i její použití je podobné. Mnoho lidí se obává až příliš agresivní vůně, který se line z čaje, ale samotná zelenina má chuť jemnější a nasládlou. Anýzové aroma jí dodává silice anethol, která nejen voní, ale má i velmi silné antioxidační a protizánětlivé účinky. Dále přítomné flavonoidy, jako kvercetin, apigenin a rutin, jsou látky, chránící náš organismus před volnými radikály. Hlíza obsahuje i značné množství vlákniny, draslík, mangan, cennou kyselinu listovou a některé vitamíny – především C.
Fenykl a jeho účinky na hubnutí
Na internetu často čtete…. „fenykl podporuje spalování tuků, zrychluje metabolismus a je ideální zeleninou pro hubnutí„.
Jak je to s tím doopravdy? Jde o pravdu či mýtus?
Záleží, jak se to vezme….. téměř každá zelenina je pro hubnutí vhodná pro svoji nízkou energetickou hodnotu a obsah vlákniny. Fenykl je na tom stejně. Patří k těm druhům, které výrazně povzbuzují trávící proces v našem těle a jsou lehce močopudné, což hubnutí napomáhá. Ale kombinace fenyklu s pečeným bůčkem, úbytek kilogramů určitě nepodpoří.
Ve starých knihách se píše, že již v dobách starověku jej ženy žvýkaly proti zahnání chuti na jídlo. O tom, jestli to tento účinek opravdu mělo, se tam už nepíše. Ale i kdyby to fungovalo jen na základě placebo efektu, smysl by to mělo.
Fenykl a jeho účinky na zdraví
Zdraví prospěšná jsou jak jeho semínka, tak celý plod. A s čím nám může fenykl pomoci?
- uvolňuje hladkou střevní svalovinu, čímž zlepšuje peristaltiku a celkové trávení
- podobně působí i v žaludku, který zklidňuje a lehce odkyseluje
- trávící trakt chrání před záněty a tzv. volnými radikály, které v těle oslabují imunitu
Fenykl v kuchyni
Fenykl je superekologickou plodinou, jelikož se dá spotřebovat téměř celý (vyhazuje se jen konec tvrdého stonku).
Jako koření jej lze přidávat do vývarů, marinád či dresinků, v červené řepě je téměř nepostradatelný. Lepší využití v organismu mají semínka rozdrcená v hmoždíři. Jeho anýzové aroma se uplatní i při pečení některých moučníků či cukroví a samozřejmě chlebu.
Samotnou hlízu lze připravovat jak za studena, tak za tepla. Ve studené variantě jsou to zejména různé saláty. Buď jednodruhové nebo míchané. Zde je nutné jen dodržet krájení či krouhání fenyklu na co tenké nudličky, jelikož jde o zeleninu tužší konzistence, která ovšem po přidání dalších ingrediencí a zpracování pokrmu krásně zkřehne, podobně jako třeba hlávkové zelí.
V teplé kuchyni je jeho využití mnohostrannější. Lze jej péct, restovat, dusit či zapékat nebo vařit, dokonce je možné jej podávat jako přílohu místo klasických brambor.
Natí, jenž na první pohled připomíná kopr, lze zdobit jakýkoliv pokrm.
Fenykl a jeho skladování
V obchodě vybírejte vždy pevné hlízy bez tmavých fleků a povadlé natě. Doma jej spotřebujte co možná nejdříve. Pokud jej ale chcete uskladnit, pak jej omyjte, obalte navlhčenými papírovými ubrousky a takto zabalený jej vložte do mikrotenového sáčku nebo do plastové krabičky a vložte do lednice, kde vám vydrží zhruba týden až 10 dní.
Pokud víte, že za tuto dobu hlízu nestačíte zpracovat, dejte ji zamrazit. Mrazit se dá syrová nebo lehce blanšírovaná.
Fenykl a jeho nežádoucí účinky či alergie
V dnešní době není na světě snad žádná potravina, u které by šlo se stoprocentní jistotou napsat, že alergie nezpůsobuje. V případě fenyklu je toto riziko ale velmi málo pravděpodobné. Stejně tak je to i s nežádoucími účinky. Jedině snad v případě akutních průjmových onemocnění bych přechodně fenykl do stravy nezařazovala.
Shrnutí a nutriční hodnoty
Pokud fenyklu příjdete na chuť, pak jej lze vřele doporučit z hlediska zdravotní prospěšnosti i nutričních hodnot.
V této tabulce najdete celkovou energetickou hodnotu ve 100g fenyklové hlízy a základní makronutrienty:
Energetická hodnota kcal / kJ | 30 / 125 |
Bílkoviny | 1,5g |
Sacharidy | 7g |
Tuky | 0 |
Vláknina | 4g |