Ostatní Hubnutí Potraviny

Přispívá lepek k nadváze? Je rozumné se ho zříkat dobrovolně?

Až budete zase někde číst, že po pečivu s lepkem se tloustne, a proto je nejlepší ho ze stravy vyřadit, rovnou takový článek zavřete. Je to nesmysl a jeden z nejčastějších mýtů, co se hubnutí týká. Pokud jste zdraví, nikdy se tímto názorem nenechejte ovlivnit. Nejenže to tak vůbec nefunguje, ale svým způsobem vás to může ohrozit zdravotně, deficitem některých živin a vaši peněženku připravit o zbytečné finance navíc. Pokud vás toto téma zajímá, čtěte dále….

Jak málo nám mnohdy stačí…..

Celé to „bezlepkové šílenství“ začalo někdy před 15 lety…. a kde jinde, než v Americe. Největším podílem k tomu přispěly světoznámé celebrity. Byť o výživě a jejím vlivu na zdraví nevědí zhola nic, přesto mají obrovskou sílu měnit názory neuvěřitelného množství lidí.

V momentě, kdy odjakživa štíhlá oskarová herečka, Gwyneth Paltrowová, začala pět ódy, jak jednoduše hubne bez lepku, a pozadu samozřejmě nezůstaly ani další hvězdy showbyznysu, mizely tyto potraviny z obchodních řetězců celého světa doslova rychlostí blesku. Na jednu stranu je to úsměvné, na druhou k pláči. Jak lehce ovlivnitelní, my lidé, jsme !

Lepek je v tom nevinně

Ale zpět k lepku. Ač naše strava mnohdy obsahuje spoustu nezdravých věcí, lepek k nim nepatří. Netloustne se po něm a bez něj se nehubne. Jde o rostlinnou bílkovinu přirozeně se vyskytující v některých obilninách a uměle přidávanou do mnoha a mnoha výrobků. Zcela eliminovat lepek ze stravy není jednoduché a hlavně je to pro většinu lidí úplně zbytečné. Někdy až nebezpečné (viz níže). Zdravé trávení si s ním lehce poradí a nepředstavuje pro něj žádný problém.

Zcela jiná situace nastane v okamžiku, kdy vám lékař diagnostikuje celiakii, intoleranci nebo alergii na lepek, pak už se stává bezlepková strava většinou vaším doživotním parťákem.

Svobodné rozhodnutí, které se nemusí vyplatit

Je velkou chybou, že majitelů trávících potíží, si diagnostikuje nesnášenlivost lepku sama a ze stravy jej automaticky vyřadí. Pravá příčina v něm být nemusí a zpravidla ani nebývá. Procento lidí, kteří mají prokazatelně problém s lepkem, je totiž poměrně nízké. Skutečný počet diagnostikovaných celiatiků v Česku byl v roce 2019 „jen“ 25000 (zdroj této informace: Ústav zdravotnických informací a statistiky – ÚZIS ČR). Přesto, když se rozhlédnete kolem sebe, zjistíte, že v „bezlepku“ jede kde kdo, a co je ještě horší, polovina z nich vlastně ani neví proč.

Samoodstraněním lepku ze stravy, si můžete nadělat víc škody než užitku, a to zejména v případě, že skutečně celiakií trpíte. Pokud přestanete lepek přijímat a po nějaké době absolvujete lékařské vyšetření, mohou být průkazné symptomy této nemoci (tzn. protilátky v krvi a změny střevní sliznice způsobené autoimunitním zánětem) již neprůkazné a výsledky vyšetření pak falešně negativní. Ovšem ne vinou lékaře, ale vaší vlastní. Vy domů odcházíte s papírem, že lepek vám neškodí, ale …..

Znovuzařazení lepku do jídelníčku opět vyvolá menší či větší problémy, které člověk většinou už bagatelizuje a řeší různými medikamenty, neboť mu přece byla celiakie vyloučena. Až ho narůstající potíže jednoho dne znovu k lékaři dovedou, zjistí, že celiakií trpí a po celou tu dobu trpěl. A jako u všech chorob, tak i u této je základem úspěšné léčby včasná diagnostika, aby se zabránilo nevratným změnám.

!!! Proto, pokud už u vás dojde k situaci, že po nějaké době „bez lepku“, jdete s trávícími potížemi k lékaři, vždy ho o této skutečnosti informujte !!!

Za špatné trávení mohou většinou bakterie tenkého střeva

Jak již bylo uvedeno, je velmi pravděpodobné, že celiakie nebude skutečným viníkem vašich těžkostí. Mnohem častěji za to může tzv. syndrom dráždivého tračníku, neboli bakteriální přerůstání v tenkém střevě. Tímto syndromem dnes trpí každý každý 3. až 4. z nás. A i tento problém je třeba řešit, ale o tom zase někdy příště.

Nicméně, pokud se vaše potíže dostavují opakovaně, vždy se s nimi svěřte svému praktickému lékaři, který již zařídí vše potřebné. V žádném případě se nenechejte se zlákat na žádné pofiderní „diagnostické“ metody (z vlasu, z nehtu, telepatií na dálku, z fotky jazyka či oka, biorezonancí apod.). Takto to nefunguje a jsou to jen vyhozené peníze.

Další důvody, proč se lepku dobrovolně nezříkat

Doposud neproběhla jedna jediná vědecká studie, která by potvrdila, že vyloučení lepku ze stravy u zdravých osob, má na zdraví příznivý účinek. Spíše naopak. Absence této rostlinné bílkoviny vás může ochudit o širokou škálu kvalitních potravin a v extrémních případech i o některé důležité živiny.

Dalším důvodem, proč to nedělat ze své vlastní vůle, je finanční nákladnost bezlepkových potravin. Vetšinou jsou mnohonásobně dražší, než jejich klasická verze. Proč tedy zbytečně podporovat bezlepkový byznys, když to není potřeba? Výrobci těchto potravin (a nejen potravin) se této módní vlny chytli a nálepku „gluten free“ dnes najdete prakticky na kdečem, od potravin, přes vitamíny, kosmetiku a po pastu na zuby. Nemějme to za zlé výrobcům, oni jsou jen správní podnikatelé, reagující na poptávku trhu. Pokud v tom jedete taky a nemáte k tomu zdravotní důvod, pak se zlobte sami na sebe.

Dalším velkým mýtem je, že potrava lepku zbavená = zdravější a nízkokaloričtější. Lepek, jak už jeho název napovídá, má vlastnost přírodního lepidla či pojiva, dodávajícího těstu strukturu, objem, vláčnost. Pokud se ho nedostává, je potřeba najít náhradu. A tak se přidávají většinou škroby, tuky a další přísady, jenž zvyšují nejen cenu výrobku, ale především energetickou hodnotu. Tato skutečnost, spolu s chybějící vlákninou, je důvodem toho, že bezlepková strava přispívá k nadváze daleko víc než klasická.

Lepek / nelepek a hubnutí

Jste-li zdraví a máte snahu shodit nadbytečné kilogramy, neřešte to, jestli pečivo má nebo nemá lepek, ale vyměňte bílou mouku za celozrnnou. Vláknina v celozrnných výrobcích je blahem pro naše trávení a podpoří i hubnutí. Bílá mouka se v těle chová obdobně jako klasický řepný cukr a organismus na ni i stejně reaguje. K plnému nasycení potřebujete větší množství, ale i to vás zasytí na podstatně kratší dobu, než je tomu u celozrnné mouky. Navíc to „větší množství“, které tělo nestačí ihned spotřebovat, přirozeně ukládá do tukových zásob.

Pár slov ke skutečným celiatikům

Na závěr bych chtěla přidat pár vět pro ty z vás, kterým byla celiakie nebo některá z jejich forem diagnostikovaná a bezlepková strava se stala vaší nutností.

Pro vás je to cesta ke zdraví a návrat k plnohodnotnému životu. Vím, že bezlepková dieta je dietou náročnou a značně omezující, co se výběru potravin týká. Přes tento „nekomfort“ máte však štěstí v tom, že celiakie není vážnou a neřešitelnou diagnozou. Pokud se k tomuto problému postavíte čelem, máte z půlky vyhráno.

Vždy však poslouchejte rady svého lékaře a bezlepkovou dietu nepodceňujte. Teď momentálně je to jediná cesta, ale kdo ví…. Věda intenzivně zkoumá nové způsoby léčby, tak třeba se jednou dočkáte i jiné možnosti řešení tohoto nepříjemného problému.

1 komentář

  1. Pěkný článek, dobře vysvětluje, kde se vzala ta móda bezlepkových potravin a proč to nemá smysl, pokud je člověk zdravý. Líbí se mi, že je vše jasně vysvětleno, bez strašení, ale s konkrétními argumenty. Určitě se bude hodit těm, kteří přemýšlí, jestli se vyplatí vzdát se lepku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

[instagram-feed]