V posledním článku jsme si povídali o tom, co je celulitida, zda se jí máme bát a odhalili jsme i hlavní viníky. Pokud jste jej nečetli a toto téma se vás dotýká, doporučuji to napravit, jelikož dnešní článek je jeho pokračováním. Na celulitidu není lék, ale přesto se za poslední roky podařilo nashromáždit dostatečné množství informací, a tak už víme, na čem zapracovat a pokusit se zabránit jejímu vzniku nebo alespoň zabrzdit její progresi. Ne, nemusíte mít strach, že vám budu nabízet ke koupi nějaký zaručený prostředek, slibující nemožné ihned a zázraky do tří dnů….. to není můj styl. Dozvíte se tipy a rady doporučované lékaři a vědci, kteří se tímto problémem poslední léta intenzivně zabývají.
Tak jdeme na to?
Malé opáčko na úvod
Celulitida je pro ženy nemilým a nevítaným kožním problémem. Není nemocí a nenese s sebou žádná přímá zdravotní rizika. Přesto trápí téměř 90% z nás. I přes množství vědeckých výzkumů o ní ještě ale úplně všechno nevíme.
Dědičné predispozice hrají určitou roli, nikoli však dominantní. Potíž není v samotném povrchu kůže, ale v hlubších vrstvách, v nichž je usazen tuk, za běžných okolností neškodný. Čím více tukových buněk se v podkoží nachází (nebo čím větší je jejich velikost), a přidají-li se k tomu ještě další okolnosti, je cesta pro celulitidu otevřená. Poslední výzkumy naznačují, že za to, že “normální” tukové buňky se začnou měnit v celulitidní, mohou tyto dva faktory:
- přemnožené volné radikály v těle
- špatný krevní oběh a nedostatečná cirkulace lymfy
O tom, co jsou volné radikály, jak vznikají, a proč jsou pro naše zdraví extrémně nebezpečné, jsme si více řekli v prvním článku, stejně tak jako o stagnaci krevního oběhu a lymfy.
Těmto dvěma hlavním spouštěčům “hrají do karet” ještě další aspekty, které jsme si rovněž vyjmenovali.
Jaké je tedy řešení ?
Ve stručnosti lze říci, že cestou je úprava životního stylu. Na první pohled triviální opatření, které však v praxi zase tak jednoduché není. Potíž bývá ve vytrvalosti. Pokud si ale na nějaký problém zaděláváme mnoho let, nejde jej odstranit za týden, i kdybychom se snažili sebevíc. Toto zná každá z nás, která se někdy pokoušela zhubnout více než pár kilogramů. Vše si žádá čas. Hubnutí i “léčba” celulitidy. Proto, pokud se do boje pustíte, buďte trpěliví, jen tak máte šanci uspět.
Označením viníků jsme nastínili cestu, kterou je potřeba se ubírat. Jelikož viníků bylo více, bude to záležitost komplexní a my si ji teď probereme hezky postupně.
Strava
Potravinám a jejich vlivu na naše zdraví i postavu, se věnuji už pár let, a to velmi intenzivně. Je to téma, které mě nejen zajímá, ale především baví…. prostě láska. Dokážu o tom povídat hodiny a hodiny…. nebo i psát…. proto jsou moje články většinou takto dlouhé :). Všem hubnoucím ženám radím, ať se nechtějí nadbytečných kil zbavit jakýmkoliv způsobem, hlavně aby byly rychle pryč…. můžete tím nadělat více škody, jak užitku. Zvláště, pokud nám již není dvacet. Chceme přece být nejen štíhlé, ale především zdravé! A přibývající léta pracují v tomto směru, tak trochu proti nám.
V souvislosti s celulitidou je potřeba jíst tak, abychom redukovali své tukové zásoby, nezadržovali vodu a nedopustili, aby volné radikály mohly ovládat naše buňky.
Co v jídelníčku značně omezit, ideálně úplně vynechat
- cukr (a vše, co obsahuje koncentrovanou fruktózu)
- nasycené tuky (největší zdroje jsou v živočišných produktech)
- transmastné kyseliny (ztužené margaríny – hlavně ty levné, různé polevy, hotové pomazánky…)
- rafinované sacharidy (bílá mouka a výrobky z ní, bílý cukr, bílá rýže….)
- přesolené potraviny (instantní potraviny, hotové výrobky, solené brambůrky, oříšky, uzenina…)
- alkohol
- kofein
Co naopak do jídelníčku zařadit
- celozrnné výrobky (pečivo, rýže, těstoviny….)
- luštěniny (všeho druhu)
- vločky ovesné, žitné, pohankové, jáhlové….
- ořechy všech druhů (ale s mírou, ač obsahují zdravé tuky, přesto to tuky jsou)
- drobné ovoce (jahody, maliny, borůvky, rybíz, ostružiny…..)
- jablka, hrušky
- banány (lehce nedozrálé, nikoliv černé!)
- meloun, ananas
- brokolice, chřest, lilek, cuketa
- listová zelenina
- avokádo (u něj platí to stejné, jako u ořechů)
- cibule, česnek
- maso drůbeží, králičí, případně i hovězí zadní
- ryby
- odtučnělé, neslazené mléčné výrobky
- kvašená zelenina
- tofu, tempeh
- olej olivový, řepkový (pro teplou kuchyni), lněný (pro studenou kuchyni)
Zásady zdravého denního jídelníčku
- Dostatek ovoce a zeleniny s tím, že zelenina značně převyšuje množství ovoce
- Bílkovin “tak akorát” – ani moc, ani málo (množství zhruba 0,8 až 1,2 g na 1 kg IDEÁLNÍ hmotnosti)
- Počet denních porcí jídla 3 – 4
- Dostatečné množství vody
Pohybová aktivita
Pohyb patří k nejefektivnějším prvkům v boji proti celulitidě, zvláště pak, jsou-li postižena stehna. Významně podporuje i úbytek tuku v těle. Zde platí, že čím intenzivnější pohyb, tím lepší účinek. Vzhledem k tomu, že jsme zde vesměs ženy středního věku, vysoce intenzivní cvičení už nebývá naší “parketou”. Ale to vůbec nevadí. Úplně bude stačit zařadit každý den 40-60 minut tělesné aktivity v těchto formách:
- rychlejší chůze cestou do/z práce, obchodu apod.
- chůze do schodů namísto používání výtahu
- procházky nebo hraní si s dětmi nebo třeba pejskem 🙂
- zahradničení
- intenzivnější domácí práce
- tanec na pár rychlých písniček
- pár strečinkových cviků na protažení stehen, zad a paží
Stimulace postižené pokožky
Stimulace pokožky je velmi vhodným doplňkem pro podporu krevního a lymfatického systému a nemalou měrou umocňuje účinky zdravé stravy a pohybové aktivity. Prokrvení postižených partií přispívá i k odbourávání tukových zásob.
Následující 3 stimulační metody jsou dlouhodobě osvědčené, bezpečné, příjemné, doporučované mnohými odborníky a ve velké míře se používají i v lázeňství. Lze je praktikovat i v domácím prostředí. Nezaberou mnoho času, jelikož není potřeba všechny provádět denně. Ale o tom si napíšeme u každé z nich.
Které to jsou?
- Stimulace teplem a vodou
- Kartáčování pokožky
- Masáže
Stimulace teplou vodou
Teplo a teplá voda výrazně podpoří krevní oběh a uleví přetíženému lymfatickému systému. Prokrvená pokožka vytlačuje k povrchu těla nahromaděné toxiny, které jsou následně spolu s potem odplavovány pryč.
K této terapii patří saunování, teplé koupele a parní lázeň.
!!! POZOR !!!
► Pokud máte však problémy s krevním tlakem nebo jste-li kardiak, tomuto způsobu se vyhněte !!
► Trpíte-li potížemi s dýcháním, kožním ekzémem nebo jste-li těhotná, poraďte se v prvé řadě se svým lékařem, zda je toto i pro vás vhodné.
SAUNOVÁNÍ NEBO PARNÍ LÁZEŇ
• provádíme 1x týdně v délce max. 30 minut
• před saunováním či parní lázní, při samotné proceduře i po ní vždy pijte vodu!
• nikdy před těmito procedurami nejezte těžká jídla a nepijte alkohol!
DOMÁCÍ TEPLÉ KOUPELE (HYDROTERAPIE)
• praktikujeme 3-5 x týdně
Jak se taková koupel provádí:
• napusťte si vanu vodou o teplotě max. 45 stupňů nebo i méně, pokud je 45° pro vás hodně. S vyšší teplotou to nepřehánějte. V této vodě si 10 minut poležet. Pokud nemáte problém s vonnými oleji, můžete si pár kapkami koupel provonět. V případě vážnějších nemocí, u diabetiků nebo epileptiků s některými oleji ale opatrně. Nemáte-li s nimi zkušenosti, raději se předem poraďte s aromaterapeutem.
• po 10 minutách vstaňte a co nejsilnějším tlakem teplé vody osprchujte dolní polovinu těla (v pořadí chodidla, lýtka, stehna, boky, zadek – od spodu směrem k srdci – nikdy ne naopak). Ale i zde POZOR! Máte-li křečové žíly, tlak vody zmírněte! Teplá tlaková masáž by měla trvat cca 3-4 minuty.
• poslední fáze je trošku drsnější, nicméně velmi účinná. Teplou sprchovou masáž nahradíme studenou a pokračujeme stejným způsobem ještě 1-2 minutky. Na závěr to klidně můžete vzít i s horní polovinou těla. Poté se pečlivě osušíme a máme hotovo.
Kartáčování těla
Velmi jednoduchá a příjemná terapie, jedna z těch, které byste rozhodně neměli vynechávat. Pohyby jemného kartáče jednak odstraní odumřelé kožní buňky a zároveň rozproudí krev a lymfu.
Při kartáčování bychom se neměli zaměřit pouze na celulitidou postižené partie, ale na celé tělo, zvlášť v místech, kde se nachází lymfatické uzliny.
Zakupte si k tomuto účelu vhodný kartáč, který by měl dobře padnout do vaší dlaně. Nejdůležitější je, aby měl přírodní štětinky se střední hrubostí. Umělé štětiny nepoužívejte. Po každém kartáčování jej properte vodou a mýdlem nebo šamponem a nechejte řádně vyschnout, aby se v něm netvořily plísně a bakterie, které si pak na sebe nanesete.
Kartáčování jemnými krouživými pohyby vám zabere jen chvilku a je vhodné je praktikovat každý den před koupelí nebo sprchou (tedy na suché pokožce). Nevyvíjejte žádný nepříjemný tlak a nedrhněte jedno místo dlouhou dobu. Opravdu stačí několik jemných tahů a překartáčovat celé tělo – od chodidel až po krk. Stejný kartáč lze použít i na obličej, ale máte-li s pletí potíže, můžete si na ni pořídit zvláštní kartáček.
Masáže
Základem anticelulitidních masáží je, aby nebyly příliš intenzivní a už vůbec ne bolestivé. Správná technika chce trošku zručnosti, tlak nesmí být ani malý, ani příliš silný. Optimální způsob odvádí z těla přebytečnou vodu, včetně toxinů. Nesprávný pak může být kontraproduktivní, zpomalovat lymfu, poškozovat kolagenová vlákna a tím podporovat hromadění tekutiny v podkoží.
Chcete-li si dopřát relax a opravdu účinnou masáž, svěřte se do rukou odborníků na to školených. Při troše šikovnosti to ale zvládnete i sami. Tahy musí být dlouhé, přiměřeně jemné. Je velmi vhodné si předem nastudovat nějaké materiály nebo videa, jak správně postupovat.
A stále ještě nejsme u konce
Problematika celulitidy a boje s ní, je velmi obsáhlá. Ačkoliv jsem myslela, že to zvládneme ve dvou článcích, tak přidám ještě třetí. Ten dnešní je už i tak velmi dlouhý, ale mým cílem bylo, vám do něj zahrnout maximum informací.
Abychom toto téma uzavřeli ještě v tomto týdnu, v neděli, 16.7., v podvečer, publikuji poslední část, v níž si ukážeme, jak hýčkat a léčit svoji pokožku postiženou celulitidou kosmetickými přípravky, které olejíčky jsou vhodné, případně, jaké doplňky výživy dokáží boj ještě více podpořit.
Většina žen se se svou celulitidou dokáže psychicky vyrovnat. Jsou však takové, které ji velmi těžce nesou. A pozitivní myšlení je velmi žádoucím prvkem, a to nejen v tomto případě. Proto i o něm si na závěr třetího pokračování něco napíšeme.
Děkuji, že jste dočetli až do konce a budu se na vás těšit zase příště.